بانک و بیمه

۷ بانک عامل پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی شدند

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تسنیم؛ پرداخت تسهیلات برای مشاغل خانگی با ابلاغ بخشنامه و تعیین برش‌های استانی، از اردیبهشت آغاز شده است.طبق گفته ی مهدی صحابی, مدیر اعتبارات بانک مرکزی امسال با همکاری وزارت تعاون، پرداخت اعتبارات قرض‌الحسنه با تعیین توزیع استانی، آغاز شده است. سال گذشته 3 هزار میلیارد تومان سهم بانک‌ها از تسهیلات مشاغل خانگی بود که بیش از 90 درصد آن محقق شد، امسال این اعتبارات با 33 درصد افزایش به 4 هزار میلیارد تومان رسیده است.

صحابی گفت‌: اگر بتوانیم تا مهرماه بخش عمده‌ای از تسهیلات مشاغل خانگی را پرداخت کنیم، منابع جدیدی از سوی بانک مرکزی به این طرح اختصاص پیدا می‌کند.

مدیر اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اینکه فرایند ثبت‌نام در سامانه وزارت تعاون شروع شده است، گفت: در کمترین زمان افراد معرفی شده از سوی سامانه به بانک معرفی و تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی گفت: بانکهای ملی، ملت، تجارت، صادرات، رفاه، پست‌بانک و قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان عامل پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی هستند که با معرفی افراد از سامانه وزارت تعاون، تسهیلات به آنها پرداخت می‌شود.

صحابی در مورد اینکه آیا امسال هم پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی آغاز شده است، گفت: بندهای قانون بودجه هر سال در مورد مشاغل خانگی وجود دارد و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و اشتغال در آن دیده شده است و امسال هم در شورای پول و اعتبار این مسئله مطرح شد و سهمیه بانکها و برش استانی در اوایل اردیبهشت به بانکها ابلاغ شد و توزیع استانی اعتبارات هم ابلاغ شده است.

وی تأکید کرد: پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی آغاز شده است. ابهامات در این زمینه به ترتیب برطرف شده و سال گذشته با وجود اینکه عملکرد ماندگاری در تسهیلات مشاغل خانگی داشتیم، باز هم امسال پیش‌بینی می‌شود نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته باشیم و بانکها پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی را در دستورکار قرار داده‌اند.

*سهم 10 درصدی مشاغل خانگی از کل اشتغال ایجادی

به گزارش تسنیم، آزیتا همتیان, رئیس دبیرخانه مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می گوید: اعتبار مشاغل خانگی سال گذشته 3 هزار میلیارد تومان بوده که نزدیک به 2700 میلیارد تومان معادل 90 درصد آن پرداخت و جذب شده و امسال با 33 درصد افزایش، سهم تسهیلات مشاغل خانگی به 4 هزار میلیارد تومان رسیده که سهم همه استان‌ها و شهرستان‌ها از سوی دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تعیین و ابلاغ شده است.

همتیان اظهار داشت: در سال 1401 بیش از 218 هزار مجوز صادر شده که نسبت به سال 1400 حدود 202 درصد رشد داشته است .

رئیس دبیرخانه مشاغل خانگی در وزارت کار در مورد اشتغال‌زایی طرح مشاغل خانگی نیز گفت: سال گذشته از محل اجرای این طرح، بیش از 103 هزار شغل خانگی ایجاد شده که نسبت به سال 1400 حدود 206 درصد رشد داشته است و توانستیم از 1 میلیون شغل ایجادی دولت به 10 درصد سهم در حوزه مشاغل خانگی دست پیدا کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا