بورس

ورود پول‌های مشکوک به بورس تهران/ چه کسانی پشت ریزش اخیر بورس هستند؟

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد24- شاخص کل بورس تهران روز سه شنبه بعد از یک هفته ریزش مداوم در حالی با ۹ هزار و ۷۵۵ واحد افزایش به ارتفاع دو میلیون و ۱۵۵ هزار و ۱۶۹ واحد رسید که برخی کارشناسان رسیدن شاخص کل به نقطه حمایتی را دلیل برگشت بازار سرمایه می‌دانند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، دسته دوم تحلیلگران بورسی، رشد قیمت دلار را دلیل اصلی رشد شاخص می‌دانند و معتقدند نماد‌های بزرگ بازار با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد حمایت شدند.

دلیل رشد بورس چه بود؟

نگاهی به عملکرد بورسِ روز سه شنبه نمایانگر رشد قیمت ۳۹۲ نماد و کاهش قیمت ۲۷۷ نماد بورسی بود. به بیان بهتر، ۵۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۱ درصد بازار افت قیمت!

اما دلیل ریزش گسترده بورس پس از رشد مداوم ۳ ماهه بورس چه بود؟ آیا چراغ سبز بورس این روز‌ها نشان دهنده بازگشت بازار سرمایه به روز‌های اوج است؟

سهم‌ها به نقطه جذابی رسیدند

مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: شاخص کل بورس تهران در حالی به ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار واحد رسیده که این نقطه، حمایت بسیار مستحکمی است که بعید است از دست برود.

وی با بیان اینکه معاملات روز سه شنبه بازار سرمایه نشان داد قیمت سهام به نقطه بسیار جذابی برای خرید رسیده است، افزود: سهام در این نقطه جذابیت زیادی برای حقوقی‌ها و حقیقی‌ها دارد؛ اما در این میان متاسفانه بورس از ارزش پایین معاملات رنج می‌برد؛ ارزش معاملات کمتر از یک ماه قبل به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده بود که در حال حاضر به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ به عبارت دیگر شاهد کاهش ۶۰ درصدی ارزش معاملات در بورس هستیم.

چه کسانی پشت ریزش اخیر بورس هستند؟

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به ریزش ناگهانی بورس در یک ماه اخیر به اقتصاد ۲۴ گفت: پولی که ظرف ۳، ۴ ماه اخیر وارد بورس شد پول بورسی نبود، بلکه توسط گروهی حقوقی خاص و بازارگردان وارد بورس شد و در کمال تعجب از سهامدار نوسان گرفت و به سرعت خارج شد.

روزبهانی در مورد جریان این پول مشکوک گفت: این پول کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده از بازار دیگری وارد بورس شد و سهام را بین ۵۰ تا ۷۰ درصد رشد داد، سپس این افراد خاص خالی کردند و پول خود را بیرون کشیدند.

بورس؛ حیاط خلوت عده‌ای خاص

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، ۱۵ هزار میلیارد تومانی که این وسط غیب شد، پول سهامدار نبود، بلکه سهامداران را طعمه خود کرد.

 

روزبهانی با بیان اینکه بورس تبدیل به حیاط خلوت عده‌ای خاص شده که هرگاه بخواهند رقم‌های میلیاردی وارد بازار کنند، از مردم عادی و سهامدار خرد نوسان بگیرند و خارج شوند، ادامه داد: دلیل این بازی، عمق کم بورس تهران است؛ بازاری که ارزش معاملاتش ۱۰ هزار میلیارد تومان است و توسط سهامدار خرد به گردش درمی آید، مشخص است که با ورود ۱۵ هزار میلیارد تومان شوک خواهد شد. در چنین شرایطی، هر پول درشتی وارد بورس شود، بازار را تکان می‌دهد.

پشت پرده ریزش بورس

صف‌های خرید به بورس برمی گردد؟

اگر ۱۵ هزار میلیارد تومان مجددا به بازار سرمایه برگردد چه خواهد شد؟ روزبهانی در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: اگر ۱۵ هزار میلیارد تومانی که از بازار خارج شده به بورس برگردد حداقل یک ماه تمام سهام صف خرید خواهند شد!

روزبهانی با اشاره به اینکه نقاط حمایتی بسیار خوبی در تمام نماد‌های بورسی به ویژه نماد‌های شاخص ساز و سهام بزرگ بازار مشاهده می‌کنیم، افزود: نحوه سفارش گذاری روی تابلوی معاملات نشان می‌دهد که سفارش‌های بزرگی از سمت خریدار در این نقاط است و این موضوع نشان می‌دهد قیمت‌های کنونی سهام برای حقوقی‌ها و بازارگردان‌ها و خیلی از سهامداران خرد که پولشان به صورت نقدینگی در کارگزاری‌ها پارک شده برای خرید بسیار جذاب است.

بورس در انتظار یک جرقه

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در مورد پیش بینی بورس در روز‌های آینده با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد دوباره شاهد اصلاح قیمتی سهام باشیم، گفت: قیمت سهام در همین محدوده به علاوه یا منفی ۵ درصد احتمالا شاهد اصلاح زمانی خواهند بود تا بورس برگردد.

روزبهانی با اشاره به آزادسازی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول بلوکه شده در سامانه جامع یکپارچه خودرو در روز ۲۴ خرداد ماه گفت: اگر تنها یک دهم این مبلغ به دلیل رکود بازار‌های موازی وارد بورس شود جرقه رشد بورس زده خواهد شد.

سازمان بورس در برابر تخلفات حقوقی‌ها سکوت کرده

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، سهامداران حقوقی و بازارگردان‌ها در حالی آشکارا تخلف کرده و رشد یا ریزش گسترده قیمت سهام را کنترل می‌کنند که زور سهامداران خرد به آن‌ها نمی‌رسد و در این میان سهامداران خرد قربانی تخلفات گسترده بازارگردان‌ها می‌شوند.

روزبهانی در پایان خاطرنشان کرد: خواستار ورود قوه قضائیه به روند معاملات بورسی هستیم. اگر شعبه‌ای از قوه قضائیه که به بورس آشنا هستند، روند معاملات را چک کنند، حقوقی‌ها و بازارگردان ها، سهامداران حقیقی را بازیچه سودجویی خود نخواهند کرد. این در حالی است که سازمان بورس نسبت به تخلفات گسترده این گروه سکوت کرده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا