اخبار روز

هشدار دامپزشکی؛ 5 مبتلا به کریمه کنگو در کشور

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اکوایران، امین اسدی مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور میگوید: تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد.

او می‌افزاید: همچنین از کشتار دام در محل‌های غیرمجاز خودداری کنند و گوشت مورد نیاز را از محل‌های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند؛ نگهداری گوشت تازه دام به‌صورت کامل به‌مدت 24 ساعت در دمای 2 تا 4 درجه سانتی‌گراد (دمای یخچال) برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری ضروری است.

به‌گفته مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی، ویروس در برابر حرارت حساس است بنابراین پختن گوشت باعث از بین رفتن آن می‌شود.

او می افزاید: تولیدکنندگان و افرادی که در کشتارگاه‌ها و مراکز بسته‌بندی کار می‌کنند، در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علائم بیماری، سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

اسدی تاکید می‌کند: این بیماری با رعایت اصول بهداشتی مذکور شامل حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام‌ها و سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر دامپزشکی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن (نظیر چشم و دهان) با ترشحات و خون دام آلوده، قابل پیشگیری است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا