اخبار روز

نوغان‌داری؛ صنعتی که در سایه غفلت مسئولان از بین رفت

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از نسیم عبدالله بهرامی,مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره مشکلات فرش دستباف گفت:یکی از مشکلات فرش، نداشتن شناسنامه فرش است، از دیگر مشکلات بحث مواد اولیه است. در بحث تهیه مواد اولیه حتی یک ریال دولتی پرداخت نشده است.از سوی دیگر کل کالاها در داخل کشور دچار افزایش قیمت شده است؛ تنها کالایی که در ایران افزایش قیمت کمی داشته است فرش دستباف است. نوغان داری از بین رفته است، تا 20سال گذشته یکی از تولیدکنندگان بزرگ جهان بودیم. نوغان داران حمایت نشدند و تسهیلات به آنها ندادند و اکنون سالیانه نزدیک به 550 تن ابریشم با ارز آزاد وارد کشور می شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش با بیان اینکه اگر این صنعت حمایت شود بسیار بیشتر از صنعت پتروشیمی می تواند برای کشور آورده داشته باشد اظهار داشت:در این صنعت 2 میلیون نفر به صورت فردی و 5 میلیون نفر در مجموع اشتغال دارند. این صنعت بسیار بزرگی است که از صنعت معادن و پتروشیمی بزرگتر است. در این چند ساله اخیر برای حوزه بین المللی فرش هیچ اقدامی انجام نشده است. افزایش قیمت مواد اولیه منجر به افزایش قیمت تمام شده فرش منجر می شود. 30درصد قیمت تمام شده فرش، مواد اولیه است. 70 درصد از قیمت تمام شده فرش، هزینه دستمزد است.

بهرامی با بیان اینکه رشد اقتصادی سال های گذشته همراه با ایجاد اشتغال نبوده است، تصریح کرد: این مسئله به دلیل سرمایه گذاری در فعالیت های غیرمولد و بخش هایی است که دارای توان اشتغال زایی پایین رخ داده است، چرا که ارتباطات عمودی و افقی این بخش ها با سایر فعالیت ها بسیار کمرنگ است.

بهرامی با بیان اینکه ایجاد اشتغال نیازمند تقویت بخش هایی است که پیوندهای بسیاری با سایر بخش های مولد دارند، گفت: تجربه سال های گذشته در زمینه طرح های اشتغال زایی نشان می دهد که تسهیلات باید به گروه هایی ارائه شود که در آنها مزیت نسبی در ایجاد اشتغال دارند.

وی گفت: صنعت فرش ایران که از قدیمی ترین فعالیت های اقتصادی کشور است همراه با برند جهانی دارای ارتباطات و پیوندهای مختلف با سایر بخش های اقتصادی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف خاطرنشان کرد: صنعت فرش ایران پیوندهای مختلفی با سایر بخش های مولد اقتصاد دارد و دهک های پایین درآمدی را درگیر خود کرده است.به همین دلیل حمایت از فرش دستباف در کنار اشتغالزایی برای حمایت از قشر ضعیف کارگر فعال در این بخش امری ضروری است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا