اخبار روز

نحوه پیگیری برگ سبز خودرو با روش‌ های استعلام مختلف

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن
1 به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد آنلاین، برگ سبز خودرو یا سند سبز خودرو پس از تعویض پلاک صادر می شود و مدتی زمان لازم است تا به دست مالک خودرو برسد . از این رو پیگیری کارت سبز خودرو راه و روشی دارد که برای سهولت شما در این مطلب همه روش ها را شرح داده ایم.

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد آنلاین، برگ سبز خودرو یا سند سبز خودرو پس از تعویض پلاک صادر می شود و مدتی زمان لازم است تا به دست مالک خودرو برسد . از این رو پیگیری کارت سبز خودرو راه و روشی دارد که برای سهولت شما در این مطلب همه روش ها را شرح داده ایم.

برگ سبز خودرو چیست؟

برگ سبز خودرو همان سند رسمی مالکیت ماشین است که توسط مسئولان ذیربط به رسمیت شناخته شد و از این رو افراد دیگر نیازی نیست برای سند زدن به دفاتر ثبت مراجعه کنند. برگ سبز خودرو شامل اطلاعاتی نظیر مدل، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد سیلند، تعداد چرخ محور، شماره شاسی، شماره موتور و اطلاعات مالک خودرو

استعلام (پیگیری) برگ سبز خودرو، در چه شرایطی لازم است؟

پس از عقد بیع میان خریدار و فروشنده و مراجعه به مراکز تعویض پلاک، برگ سبز خودرو به نام مالک جدید به ثبت می رسد اما برای آنکه به دست مالک جدید برسد تا یک ماه زمان لازم است.

بنابراین در صورتی که خریدار جدید بیش از یک ماه منتظر صدور برگ سبز خودرو ماند باید برای رهگیری برگ سبز خودرو اقدام کند.

پیگیری برگ سبز خودرو با روش‌های مختلف

برگ سبز خودرو باید در مدت زمان یک هفته تا یک ماه برای مالک خودرو ارسال شود. در صورتیی که این اتفاق رخ نداد دو احتمال وجود دارد؛ مرسوله پستی به دلیل عدم حضور در مکان برگشت خورده یا اصلا ارسال نشده است. از این رو باید پیگیر وضعیت سند ماشین خود باشید.  استعلام سند سبز خودرو روش های مختلفی دارد که در زیر به تفصیل شرح داده ایم:

پیگیری برگ سبز خودرو از پست

پیگیری کارت سبز خودرو از پست امکان پذیر است و در این روش می توانید از دو راه اقدام کنید؛ اینترنتی و پیامکی.

پیگیری صدور برگ سبز خودرو از طریق پست و به صورت اینترنتی اینگونه است که متقاضیان می توانند به آدرس اینترنتی tracking.post.ir مراجعه کنند. کد مرسوله پستی خود را که بعد از انجام مراحل تعویض پلاک و درخواست صدور برگ سبز، به تلفن همراه او ارسال شده، را وارد کادر مربوطه کند و بر روی علامت زرد رنگ ذره بین، کلیک نماید.

پیگیری کارت سبز

در صورتی که به اینترنت دسترسی ندارید، از طریق پیامک حرف R را به ابتدای کد مرسوله پستی خود، اضافه کرده و آن را به سرشماره 2000441، ارسال کند تا از وضعیت پستی مرسوله خود، مطلع شود.

پیگیری برگ سبز خودرو از ناجا

برای پیگیری برگ سبز خودرو از ناجا دولت سامانه ای را راه اندازی کرده است که به آن سامانه رهگیری مرسولات سازمانی ناجا می گویند. آدرس اینترنتی این سامانه najatracking.post.ir است و متقاضیان  پس از ورود به این سامانه باید شماره پلاک ماشین خود را وارد کرده و پیگیر وضعیت سند سبز خودرو باشند.

پیگیری کارت سبز

 استعلام برگ سبز خودرو از طریق پیامک

پیگیری صدور برگ سبز خودرو با شماره گیری یک کد دستوری و با وارد کردن شماره پلاک، از طریق پیامک، وجود ندارد و تنها راهی که می توان از طریق پیامک پیگیر سند سبز ماشین بود ،همان مسیری است که پیش تر ذکر کردیم.

با افزودن حرف R به ابتدای کد مرسوله پستی مربوط به برگه سبز و ارسال آن، به سرشماره 2000441 پاسخی مانند تصویر زیر دریافت می کنید:

پیگیری کارت سبز

پیگیری کارت سبز خودرو از طریق کد ملی

برای پیگیری کارت سبز خودرو از طریق کد ملی باید مراحل زیر را طی کنید:

  • آدرس سامانه پیشخوان 24، یعنی pishkhan24.comرا در مرورگر خود وارد کنید و در صفحه زیر گزینه مشخص شده را انتخاب کنید:

پیگیری کارت سبز

  • در مرحله بعد پلاک خودرو، کد ملی و شماره تماس خود را در کادرهای مربوطه، وارد و گزینه پیگیری کارت و سند خودرو (امروزه، برگ سبز، همان سند است) را انتخاب کنید.
  • پیگیری کارت سبز

آیا استعلام برگه سبز خودرو از طریق کد USSD امکان‌پذیر است؟

در گذشته امکان پیگیری صدور کارت سبز خودرو از طریق کد دستوری وجود داشت و متقاضیان می توانستند با شماره گیری کد دستوری *110# یا *193# از وضعیت مرسوله خود مطلع شوند اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و این کدهای دستوری غیر فعال شده اند.

آیا امکان پیگیری کارت سبز خودرو با مراجعه به پلیس + ۱۰ وجود دارد؟

برای پیگیری حضوری کارت سبز خودرو فراموش نکنید که کارت ملی باید همراهتان باشد و می توانند با مراجعه حضوری به شعب هر یک از ارگان های پلیس ۱۰+، کلانتری یا پلیس راهور، نسبت به پیگیری برگه سبز خودرو اقدام کنند.

چرا استعلام برگه سبز خودرو مهم است؟

اکنون که از زمان تقریبی دریافت برگ سبز مطلع شدید، در صورتی که پس از پایان این مدت هنوز این سند را دریافت نکرده اید، باید به شکل جدی به فکر پیگیری باشید. همان طور که گفتیم، زمان معمول ارسال این سند بین یک هفته تا یک ماه است اگر با گذشت یک ماه هنوز سند مذکور به دست تان نرسیده، فرایند پیگیری را آغاز کنید.

در بخش های قبل نحوه پیگیری برگ سبز خودرو را به صورت کامل برای تان توضیح داده ایم. به این ترتیب، ابتدا می توانید از طریق سایت شرکت ملی پست اقدام کنید. در صورتی که این سند به شرکت پست تحویل شده باشد، می توانید از آخرین وضعیت آن مطلع شده و جهت دریافت به شعبه مد نظر مراجعه کنید. در صورتی که این سند اصلا به پست تحویل نشده باشد، مشکل از جای دیگری است و باید با مراجعه حضوری به شعب نیروی انتظامی، پیگیری برگ سبز خودرو خود را انجام دهید.

سؤالات متداول

بهترین روش پیگیری برگ سبز خودرو، کدام است؟

از جمله روش های استعلام برگ سبز خودرو از طریق پلیس ناجا است با توجه به اینکه همه امور مربوط به سند سبز خودرو از طریق توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

انجام می شود بنابراین بهترین روش پیگیری و استعلام ناجا است.

استعلام برگ سبز خودرو صفر چگونه است؟

مدارک خودروهای جدی و صفر مدتی پس از تحویل آن ها، از طریق پست به دست خریدار می رسند. زمان ارسال برگه سبز از سایر مدارک مانند کارت سوخت، کارت ماشین و سند سریع تر است و معولا طی یک هفته تا یک ماه ارسال می شود؛ با این حال اگر در این مدت ارسال نشد،‌ امکان پیگیری آن با روش های مختلف پیگیری برگه سبز خودرو از جمله مراجعه به سایت پست یا مراجعه حضوری به شعب نیروی انتظامی وجود دارد.

ارسال برگ سبز خودرو، چند روز زمان میبرد؟

ارسال برگ سبز خودرو یک هفته تا یک ماه زمان می برد و پس از آن نیاز به پیگیری دارد.

در صورت عدم دریافت برگ سبز خودرو در زمان معین، چه باید کرد؟

اگر طی مدت زمان تعیین شده برگ سبز خودرو را دریافت نکردید، می‌توانید از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی این مورد را پیگیری کنید. البته این سامانه امور مختلفی را پیگیری می‌کند که یکی از این موارد پیگیری برگ سبز خودرو است. در صورت داشتن هر گونه ابهام، سوال و نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 84470000-021 واحد ارتباط با مشتریان شرکت پست تماس حاصل فرمائید و مورد را پیگیری کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا