اخبار روز

سه مرز مهم قیمت سکه

به گزارش اقتصاد آزاد، قیمت سکه امامی در معاملات پشت خطی عصر پنجشنبه و روز جمعه افت‌وخیز قابل توجهی را ثبت نکرد و در حول و حوش ۲۸ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد. اما از نظر سکه‌بازان چند اتفاق مهم در بازار پشت‌خطی روز جمعه رخ داد که احتمالا کفه ترازوی معامله‌گران افزایشی را در اولین روز هفته جاری تا حدودی سنگین‌ خواهد کرد.

از نگاه این دسته، در حالی که از ابتدای شهریور اخبار و سیگنال‌های مبنی بر توافق نانوشته ایران و آمریکا و افزایش فروش نفت ایران همچون سرعت‌گیر نوسان قیمت دلار و سکه عمل کرده بود؛ حال برخی ادعاهای تردیدآمیز به نوسان‌گیران مجال جولان داده است.

جلال ساداتیان، دیپلمات پیشین ایران در انگلستان گفته: توافق کوتاه مدت و نانوشته، از کیفیت، یا شرایط استثنایی و ویژه‌ای برخوردار نیست و به‌ حدی محدودیت دارد که فعلا مورد توجه روسیه، چین و اعراب قرار نگرفته است. در نتیجه این کشورها، واکنش ویژه‌ای به توافق محدود ایران و آمریکا نشان نمی‌دهند.

طبق گفته وی این به این معنا نیست که اتفاقات مرتبط به توافق ایران و ایالات متحده را رصد و دنبال نمی‌کنند، اما به این معناست که توافق موقت برای این کشور‌ها حساسیت برانگیز نیست.

از سوی دیگر، تسنیم در گزارشی نوشته رسانه‌های غربی که چندی پیش مدعی شده بودند دولت جو بایدن به یک توافق پنهان نفتی با ایران دست‌یافته اکنون ادعای دیگری مطرح کرده‌اند که از تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از افزایش فروش نفت ایران حکایت دارد.

در کنار این دو خبر، آمارهای متغیرهای پولی به خصوص روند رشد پایه پولی، مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است. در حالی که سید ابراهیم رئیسی در تازه‌ترین سخنان خود گفته بدون چاپ پول کسری بودجه را برطرف کردیم؛ قائم مقام‌پیشین بیمه مرکزی توئیت زده از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ تا پایان فروردین ۱۴۰۲، بالغ بر ۳۷۱ هزار میلیارد تومان پول جدید چاپ شده که به معنی ۷۲٪ رشد در پایه پولی کشور است.

علاوه بر موارد ذکر شده، وزارت دادگستری آمریکا پس از ۱۹ ماه اعلام کرده یک محموله نفت خام ایران را به ارزش میلیون‌ها دلار توقیف کرده است. برخی تحلیلگران می‌گویند انتشار چنین اخباری هم می‌تواند بر سطح تنش‌های ایران و غرب بیفزاید و زمینه‌ساز نوسان قیمت دلار و سکه شود.

مجموع این اخبار باعث شد قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی جمعه شب به سمت کانال ۵۰ هزار تومان حرکت کند و در مرز ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد. سکه‌بازان معتقدند اگر قیمت دلار امروز شنبه ۱۸ شهریور ماه به مرز یاد شده برسد و بالای آن تثبیت دهد احتمال اینکه این اتفاق بتواند خریداران را به سمت بازار سکه هدایت کند وجود دارد.

سکه در حال حاضر دو مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۵۰۰ و ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد. اگر بالای این دو محدوده ماندگار شود به دنبال شکست کانال ۲۹ میلیون تومان تلاش خواهد کرد. برخی هم می‌گویند تا زمانی که مرز ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از دست‌نرود کاهشی‌ها شانسی برای قدرت نمایی نخواهند داشت.

البته با تمام این اوصاف، برخی هم باور دارند که بازار در انتظار نشست شورای حکام است و از احتمال نوسان محدود دلار و سکه در روز جاری سخن گفتند. قیمت واقعی سکه امامی در شرایط کنونی ۲۲ میلیون و ۴۷۲ هزار تومان است که با قیمت نقدی در بازار ۵ میلیون و ۶۷۷ هزار تومان فاصله دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا