اخبار روز

ریزش ۲۰ هزار تومانی قیمت مرغ در بازار

به گزارش اقتصاد آزاد با آغاز ماه محرم و افزایش طبیعی تقاضا برای گوشت سفید و قرمز در این ماه، جوسازی ‌هایی درباره کمبود گوشت در بازار یا ایجاد صف برای خرید گوشت و مرغ ایجاد شده بود، اما با عبور از تلاطم مقطعی بازار، طبق ‌پیش‌ بینی ‌ها بازار به ثبات رسیده است. هم ‌اکنون میزان جوجه ‌ریزی برای تولید و تنظیم بازار مرغ در کشورمان با افزایش محسوسی روبه‌ رو بوده به طوری که گفته می‌شود تا پایان ماه جاری میزان جوجه ‌ریزی به حدود ۱۳۵ میلیون قطعه خواهد رسید و از طرف دیگر به نظر می‌رسد با برنامه ‌ریزی‌ های صورت گرفته در وزارت جهاد کشاورزی این میزان در شهریورماه به ۱۴۰ میلیون قطعه برسد؛ که این میزان نسبت به سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را به ثبت خواهد رساند.

بر اساس آمار گمرک کشورمان در چهار ماهه نخست سال‌ جاری ۴ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۸۲ تن انواع نهاده دامی به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۲ میلیون و ۸۰ هزار دلار به کشورمان وارد شده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته رشد ۳۰ درصدی یا یک میلیون تنی را داشته است. از این رو به نظر می‌رسد دامداران و مرغداران مشکلی برای تأمین نهاده دامی خود نداشته باشند و بتوانند میزان جوجه‌ ریزی خود را افزایش دهند.

طی دو ماه گذشته قیمت مرغ در برخی فروشگاه‌ ها به ۱۰۰ هزار تومان نیز رسیده بود، حال آنکه به نظر می‌رسد با برنامه ‌ریزی ‌های صورت گرفته توسط وزارت جهاد کشاورزی و واردات کافی نهاده ‌های دامی این بازار طی روزهای آینده تنظیم می‌شود، کما اینکه طی دو هفته اخیر قیمت این محصول نیز با افت بیش از ۲۰ هزار تومانی به کمتر از ۸۰ هزار تومان رسیده است. با این حال تداوم برخورد با گرانفروشان نیز باید در دستورکار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد تا بازار مرغ بار دیگر دچار نوسان نشود.

در همین خصوص مسعود امراللهی، مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی پیش‌از این گفته بود: میدان اصلی مرغ یعنی میدان بهمن رو به آرامش است و مرغ به اندازه کافی به این میدان ارسال شده و هیچ کمبودی وجود ندارد.

امراللهی تصریح کرد: مرغ با قیمت هر کیلو ۷۵ هزار تومان در سطح میادین عرضه می‌شود.

همچنین در سطح استان تهران حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تن مرغ بین واحدهای صنفی، میادین و فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای روزانه توزیع می‌شود. وی گفت: مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف واحد صنفی آن را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند که قطعاً پیگیری و با متخلف برخورد خواهد شد. گفتنی است که مرغ در مغازه ‌ها نیز با قیمت هر کیلو ۷۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

رکورد جوجه ‌ریزی شکست

در همین خصوص محمد علی نیکبخت، وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد که تولید مرغ گرم به سطح مطلوبی رسیده و مشکلی برای تأمین مرغ مورد نیاز بازار وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تأمین بموقع نهاده مورد نیاز مرغداران و بالا بردن سقف جوجه‌ریزی در دستورکار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد. نیکبخت افزود: ۱۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار جوجه‌ ریزی شده است. در مرداد نیز قرار است میزان جوجه ‌ریزی به همین میزان انجام شود. این در صورتی است که در ۱۲ ماه گذشته به این میزان جوجه ‌ریزی نداشتیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا