بورس

دوئل ترس و امید در بورس

به گزارش اقتصاد آزاد، پس از روزهایی که به طور پیاپی کام سهامداران زهر شد، روز قبل رشد ۴۶ هزار واحدی شاخص سهام، کام سهامداران را شیرین کرد. معامله‌گران بازار سرمایه روز قبل به خرید سهام راضی شدند و ارزش معاملات خرد با رشد قابل توجه نسبت به میانگین معاملات هفته قبل در نیمه دوم کانال پنج هزار میلیارد تومانی جای گرفت.

پس از صحبت های امیدوارکننده‌ای که در پایان هفته قبل روانه بازار سرمایه شد، روز قبل هم خبری از صحبت های وزیر اقتصاد چراغ حمایت از بورس را روشن کرد. وزیر اقتصاد روز قبل اعلام کرد تا روز یکشنبه اخبار خوبی که برای صنایع بورسی وجود دارد را ارایه خواهد کرد.

او ادامه داد که در حال حاضر جمع بندی نهایی میان وزارتخانه‌ها ماند نفت،صمت و… که با صنایع بورسی مرتبط هستند انجام شده و وضعیت فولادی ها و پتروشیمی ها بررسی شد. وزیر اقتصاد از اتفاق نظر روی یک بسته پیشنهادی خبر داد که او خوش بین است تا روز یکشنبه اخبار خوب آن ارائه شود.

در دیدبان روز قبل از اهمیت سیگنال های داخلی برای بورس نوشته شده بود تا تکلیف بازار سرمایه در مورد برخی مسائل مشخص شود،به نظر می رسد چراغ راهنمای بورس علامت های اولیه را داده و همین مسئله فعلا ارزش معاملات خرد را افزایش داده است.

شاخص کل هفته قبل خط روند حمایتی صعودی خود را از دست داد و چهار روز کاری کندل ها پایین تر از از این خط روند بسته شد. در روز قبل ولی شاخص کل با یک کندل بلند پرقدرت و بدون سایه به این خط روند حمله کرد و آن را شکست و بالای خط روند صعودی بسته شد، کندل های با این مشخصات معمولاً به معنای شکست خط روند هستند، که می تواند به عنوان نشانه مهم تکنیکالی از بازگشت شاخص کل و بازار سرمایه به مدار صعودی تلقی شود.

البته صحبت های وزیر اقتصاد تنها خبر مهم بازار سرمایه در روز قبل نبود، وزنه زیان شرکت های خودروسازی مدت هاست که به پای بازار سرمایه سنگینی می کند و امید سهامداران به اتخاذ تصمیماتی که سایه زیان را کمرنگ کند شایعه حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری را پررنگ تر کرد، که موجب استقبال خریداران از شرکت های خودروسازی شد. شایعه حذف شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو در روز قبل تکذیب شد،. ولی اگر تصمیماتی اتخاذ نشود که ترس سهامداران را از خودروسازهای ورشکسته کم کند و امید به سهامداران خودرویی تزریق نشود، سهام خودرویی می تواند وزنه سنگین بسته به پای صعودی بازار سرمایه شود‌.

شاخص کل در آستانه ورود به مقاومت دو‌میلیون واحدی قرار دارد و پس از آن مقاومت محدوده دو میلیون و ۵۰ هزار واحدی پیش روی شاخص قرار دارد. در صورت عقب نشینی شاخص کل حمایت یک میلیون و ۹۸۰ هزار واحدی روی خط روند حمایتی صعودی در انتظار شاخص کل است، حال باید دید بازار سرمایه با ترس از ورشکستگی خودروساز ها و امید ها به حمایت بازارساز در روز بعد چه خواهد کرد و دویل ترس و امید چه هفته ای را برای معامله گران رقم خواهد زد؟

علامت درهم به بازار ارز
روز قبل درهم چراغ کاهشی در بازار ارز و طلا را شروع کرد با عقبگردرهم سایر بازار ها در روز قبل کاهشی شدند و حباب درهم در محدوده ۶۰۰ تومان جای گرفت. عقب نشینی دلار از مقاومت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان در روز قبل احتمال یک‌پاسکاری را بالا برد، با توجه به اهمیت حمایت ۴۸ هزار و ۶۰۰ که بارها مانع از ریزش بیشتر دلار شده است محدوده قیمتی فوق می تواند هدف بعدی دلار در صورت ادامه روند کاهشی باشد ولی در صورتی که دلار تصمیم به افزایشی شدن بگیرد مقاومت محدوده ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان را پیش رو دارد.

سکه رفاه کمتر از سکه بازار شد
سکه روز قبل کاهشی شد و با عقب نشینی قیمت ها کانال ۲۸ میلیون تومانی را ترک کرد و وارد کانال ۲۷ میلیون تومانی شد، حباب سکه در کانال ۲۰ درصدی قرار گرفت و خریداران از بازار سکه عقب نشستند‌.از نظر تکنیکالی سکه حمایت ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را از دست دهد می تواند به سمت حمایت نیمه اول کانال ۲۷ میلیون تومانی برخورد کند. نکته مهم بازار سکه کاهش بیشتر قیمت سکه رفاه در روز گذشته بود ، سکه رفاه روز قبل کمتر از سکه معامله شد غالبا وقتی انتظارات کاهشی در بازار ارز غلبه می کند سکه رفاه پایین تر از بازار آزاد قرار میگیرد، چنین معاملاتی برای سکه رفاه این احتمال را تقویت می‌کند که احتمالا سکه برای امروز هم سودای افزایشی نداشته باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا