بورس

جزئیات نخستین پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم در بازار سرمایه

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از تسنیم، وحید روشن قلب اظهار کرد: سال گذشته هیئت مدیره سازمان بورس در راستای ماده 68 برنامه ششم توسعه، دستورالعمل نحوه استفاده از حق تقدم به صورت الکترونیک را صادر کرد. مطابق این دستورالعمل، تمامی شرکت‌هایی که قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات را داشته باشند، از ابتدای سال 1402 موظف شدند که فرایند استفاده از حق تقدم توسط سهامداران سجامی شده را از طریق سامانه پیش‌بینی شده توسط شرکت سپرده گذاری به‌ انجام برسانند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بر اساس این دستورالعمل، ارسال پستی برگه‌های حق تقدم توسط شرکت به سهامداران و ارسال پستی مدارک توسط سهامداران به شرکت حذف شد و تمامی فرآیندها به همراه واریز وجوه مورد نیاز برای افزایش سرمایه و یا تائید استفاده از مطالبات توسط سهامداران با استفاده از سامانه مذکور انجام می‌شود و کلیه فرآیندهای مذکور برای سهامداران به صورت رایگان خواهد بود.

روشن قلب خبر داد: با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم و از ابتدای‌ سال جاری، تمامی شرکت‌هایی که خواهان انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات هستند، موظفند که از این سامانه برای استفاده از حق تقدم توسط سهامداران سجامی استفاده کنند و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نخستین شرکتی است که از این زیرساخت استفاده کرده و فرآیند مربوط به افزایش سرمایه شرکت گل گهر از مبلغ 281,500,000 میلیون ریال به‌مبلغ 330,000,000 میلیون ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 48,500,000 میلیون ریال) در طی مهلت استفاده از حق تقدم از طریق این سامانه انجام خواهد داد.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس افزود: استفاده از این سامانه منجر به کاهش هزینه‌ شرکت‌ها جهت انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات می‌شود و برای سهامداران نیز فرایند مشارکت در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات با سهولت بیشتر و بدون صرف هزینه و اتلاف وقت انجام می‌شود.

روشن قلب گفت: این فرآیند برای سهامدارانی که اقدام به ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام نکرده‌اند، مطابق روال گذشته انجام خواهد شد اما این گروه از افراد بلافاصله پس از تکمیل فرآیند احراز هویت سجام، امکان مشارکت در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات به صورت الکترونیکی برایشان فراهم خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا