اخبار روز

بهترین مسیر برای شروع سرمایه گذاری در بورس چیست؟

انتخاب مسیر درست سرمایه‌گذاری، دغدغه‌ی اصلی افرادیست که به تازگی به بورس وارد شده‌اند. افراد مبتدی ممکن است در قدم اول با حجم زیادی از واژه‌های تخصصی بورسی و ابزارهای سرمایه‌گذاری متنوع روبرو شوند که در نهایت نتوانند راه درست را انتخاب کرده یا به دلیل ترس از ضرر و زیان از سرمایه‌گذاری پشیمان شوند. در این مطلب سعی شده نقشه راه و مسیر مناسبی برای سرمایه‌گذاری افراد مبتدی ترسیم شود.

بورس چیست؟

بورس را می‌توان یک بازار مجازی در نظر گرفت که در آن انواع اوراق بهادار شرکت‌های سهامی عام معامله می‌شود. این مبادلات تحت مجموعه‌ای از مقررات تعریف شده صورت گرفته و در نهایت توسط سازمان بورس اوراق و بهادار کنترل و پیگیری ‌ می‌شود.

 

دریافت کد بورسی، اولین قدم سرمایه‌گذاری در بورس

افراد تازه وارد به بازار سرمایه (بورس) در اولین گام شروع فعالیتشان برای سرمایه گذاری در بورس باید اقدام به دریافت کد بورسی کنند. در واقع کد بورسی یک شناسه منحصر به فرد همانند «کد ملی» برای هر شخص خواهد بود و به واسطه دریافت این کد افراد می‌توانند معاملات قانونمند و قابل رصد خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

 

سرمایه‌گذاری در بورس به چند روش انجام می‌شود؟

سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش کلی «مستقیم» و «غیرمستقیم» انجام می‌شود. در سرمایه‌گذاری به روش مستقیم، افراد مستقیما وارد معاملات شده و خرید و فروش خود را انجام می‌دهند. البته لازم به ذکر است که برای فعالیت مستقیم در بورس افراد حتما باید با بازار سرمایه آشنایی کامل داشته باشند. منظور از آشنایی کامل تسلط به مفاهیم بورسی، انواع روش‌های تحلیلی بنیادی، تکنیکالی و تابلوخوانی است. چرا که در صورت عدم آگاهی در این زمینه ممکن است افراد متحمل زیان‌های جبران ناپذیری شوند.

 

در سرمایه‌گذاری به روش غیر مستقیم، سرمایه‌گذار مستقیما در بورس سرمایه‌گذاری نمی‌کند و از طریق ابزارها و امکانات سرمایه‌گذاری همچون شرکت‌های سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری این اقدام را انجام می‌دهد.

سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی یا مدیریت پرتفوی اقداماتی است که طی یک قرارداد منعقد شده بین شرکت سبدگردان و سرمایه‌گذار و از طرف شرکت سبدگردان صورت می‌گیرد. در واقع با امضای قرارداد سبدگردانی توسط سرمایه‌گذار، شرکت سبدگردان مدیریت پرتفوی وی را برعهده گرفته و با توجه به میزان ریسک‌پذیری وی، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می‌کند. سبدگردانی در برخی شرکت‌ها دارای محدودیت‌های مالی برای شروع سبدگردانی بوده و همچنین سرمایه‌گذار باید هزینه آن را پرداخت کند که ممکن است در برخی شرکت‌ها این رقم بالا باشد. همچنین شناسایی شرکت سبدگردانی مناسب نیاز به بررسی سوابق و عملکرد شرکت‌های سبدگردانی مختلف دارد. از این رو بهترین پیشنهاد برای افراد تازه وارد به بورس با هر میزان سرمایه اولیه، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری نهادی مالی است که دارایی‌های افراد مختلف را با توجه به ماهیت صندوق در انواع اوراق بهادار دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. شناسایی اوراق بهادار مناسب در بازه‌های زمانی مختلف به عهده تیم مدیریتی صندوق است که از افراد متخصص و با تجربه در بازار سرمایه تشکیل شده است.

 

محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها برای سرمایه‌گذار وجود ندارد. به این صورت که هر سرمایه‌گذار با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود می‌تواند در یک یا چند صندوق، سرمایه‌گذاری کند.

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که برای آشنایی بیشتر با آن‌ها می‌توانید به سایت آموزش مفید به نشانی https://learning.emofid.com مراجعه کنید و علاوه بر استفاده از مقالات و ویدیوهای رایگان آن، در کلاس‌های آموزش بورس رایگان روزانه نیز ثبت‌نام کنید و از مطالب آموزشی آن بهره‌مند شوید.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا